Fokus Social Impact Award programa je na mladima od 14 do 30 godina starosti koji su voljni pridonijeti radu na društvenoj promjeni i biti dio razvoja društvenog preduzetništva u svijetu.
Ciljna grupa programa su mladi koji žele da rade na rješavaju društvenih izazova/problema u zajednici:
1) budući “kreatori promjena”, kao zaposleni u privatnom/javnom sektoru gdje će biti nosioci inovacija (obrazovanje, ekologija, ruralni razvoj, inkluzija, smanjenje nezaposlenosti i sl.) i
2) budući preduzetnici koji žele da pokrenu sopstveni biznis.
Programom je predviđene obuke, takmičenje za učešće u procesu inkubacije, inkubacija za 10 pobjedničkih timova i nagrade za najbolje biznis ideje sa društvenim uticajem. Od radionica i webinara koje organizujemo izdvajamo sljedeće:
Generisanje ideja (“Idea generation”) – prva radionica u cilju upoznavanja mladih sa konceptom društvenog preduzetništva i obezbjeđenja praktičnog znanja o tome kako generisati ideje koje rješavaju društvene izazove. Na ovaj način edukujemo mlade kako da budu budući “kreatori promjena”, bilo da će svoju karijeru graditi u preduzetništvu, kao zaposleni u kompanijama ili u javnom sektoru
Kreiranje uticaja – radi se o nastavku “Idea generation” radionice. Namijenjena je onima koji već imaju
“temu” i ili barem “grubu” ideju na čemu žele da rade. Radionica je fokusirana na oblast društvenih inovacija i društvenog uticaja. Edukuje o tome kakav društveni uticaj može biti i koji su mogući načini za postizanje društvenog uticaja za organizaciju. Interaktivni djelovi se temelje na “Lean Startup” pristupu i fokusiranju na pronalaženje odgovarajućeg problema / rješenja prikladnog za određene ideje.
Laboratorija uticaja (Impact Lab) – format ove radionice pomaže učesnicima da jasno struktuiraju svoje ideje. Sadržaj radionice je prilagođen objema našim ciljnim grupama: društvenim preduzetnicima i budućim “kreatorima promjena”. Za buduće “kreatore promjena”, ova radionica je važna da shvate da “plodnost” ideje ne proizilazi nužno iz same ideje, već iz njenog potencijala da kreira promjenu. S druge strane, društvenim preduzetnicima/cama, uvod u “impact canvas” pomaže da definišu neophodne korake ka modeliranju i planiranju društvenih poslovnih poduhvata.
Poslovno modeliranje – fokusira se na društvene preduzetnike i pomaže im da transformišu svoje ideje i koncepte u izvedive i održive poslovne poduhvate.
Poslovno planiranje – izuzetno važna radionica za one koji planiraju da pokrenu biznis i izađu na tržište iz razloga što pomaže mladima da kreiraju konkretan poslovni plan neophodan za započinjanje biznisa.
Hakujte svoju SIA aplikaciju – Nakon što ste definisali svoju ideju i poslovni model, na raspolaganju vam je naš tim saradnika koji će vam dati povratne informacije, kako da svoju aplikaciju unaprijedite prije roka za finalnu aplikaciju.